27 Ocak 2021

Erken Boşalma Neden Olur ?

ile Eren Tay

Bir erkeğin psikolojisini en olumsuz etkileyen sebeplerden biridir. Bu psikolojik zorluklar aslında erken boşalma için bir sebeptirde aynı zamanda. Çünkü anksiyete erken boşalmanın nedenlerinden biridir.

Erken boşalma, erkeğin cinsel temas anında çok az cinsel uyarımla erken sayılabilecek bir zamanda boşalma eğilimidir. Burada cinsel ilişki, mastürbasyon, temas anı hatta görsel uyarılar sonucu bile oluşabilmektedir. Erken boşalma, erkekler arasında en yaygın cinsel sorun olarak bilinmektedir. Erkeklerin %20 ila %30’unun hayatlarının bir noktasında erken boşalma yaşadığını tahmin ediyor.

Bu tanımdaki “hayatlarının bir dönemi” vurgusuna dikkatinizi çekmek isteriz, ilk baştada belirttiğimiz gibi temelinde psikoloji ve anksiyete görülmektedir. Ve bir erkeğin yaşamı boyunca bu tür sorunlar zaman zaman ortaya çıkmaktadır. İş, aile yada sosyal yaşamındaki yoğun stres sonucu bu ortaya çıkmakta sonucu ise erken boşalmaya kadar gitmektedir.

Erken boşalma erkeklerde özgüven eksikliği, stres, utanç ve kontrol eksikliğine yol açabilmektedir.

Erken Boşalmanın Nedenleri

Erken boşalmanın psikolojik ve biyolojik nedenleri vardır.

Erken Boşalmanın psikolojik nedenleri şunlarıdır :

Ergenlik dönemiyle başlayan yoğun duygusal karmaşayla birlikte cinsel hazlarda ön plana çıkmaktadır. Erkeklerde uyarılma ve bunun verdiği heyecan kadınlara daha göre daha belirgindir. Bu süreçte kendi vücudunu keşfetmeye başlayan erkek yaptıklarından utanç duymaktadır. Bu utanç yakalanma duygusu ve özellikle bizim ülkemiz gibi doğu kültürüne sahip ülkelerde kültürel faktörler sonucu bunun ayıp yada günah görülmesi aslında psikolojik sebeplerin temelini oluşturmaktadır.

Çünkü erkek vücudunu keşfetme sürecinde bir yandan haz alırken bir yandanda bundan utanç duyacak ve pişman olacaktır. Bu kendini tanımanın ilk adımlarından biri hiç kuşkusuz mastürbasyondur. Bu süreçte yakalanma korkusuyla bir an önce boşalmak isteyen erkek bu süreç ile başlayan utanç, korku ve suçlu hissetmeyle birlikte ilerleyen yaşlardada erken boşalmaya sebebiyet veren psikolojik sebepleri tetiklemiş olacaktır.

Erken Boşalmanın biyolojik nedenleri şunlarıdır :

Boşalma sistemini etkileyen anormal rahatsızlıklar
Üreme organlarının iltihaplanması veya enfeksiyonu, “prostat veya üretra rahatsızlıkları”
Uyuşturucu kullanımı
Diyabet ve / veya kardiyovasküler hastalık
Erkekte bulunan hormonların anormal seviyesi
Travma veya ameliyattan kaynaklanabilecek sinir sisteminde hasar
Düşük nörotransmiter serotonin seviyesi
Tiroid sorunları